“Mám pocit, že mám málo materského mlieka.”
Toto je článok o senovke gréckej a benedikte lekárskom a ich vedľajších účinkoch pri užívaní vysokých dávok. O mojej vlastnej skúsenosti. Jeho úlohou je šíriť osvetu a informovať ženy.
Senovka grécka a benedikt lekársky sú bylinky - výživové doplnky. Môžeš sa s nimi stretnúť po pôrode v kontexte odporúčaní od laktačných poradkýň na zvýšenie tvorby materského mlieka. (odo mňa ich nedostaneš)
Užívanie týchto byliniek môže byť pre mnohé ženy neškodné, no pre ďalšie ženy môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky. A o tých sa až doteraz nikde nehovorilo. Keďže je mojím poslaním a prácou, vzdelávať ženy v témach tehotenstva, dojčenia, pôrodu , šestonedelia a materstva, a robiť aj osvetu, nemohla som ostať ticho.
Vráťme sa v čase do roku 2015
Keď sa mi narodila Matilda na dojčenie som bola pripravená teoreticky vďaka predpôrodnej príprave od PA Ivany Konigsmarkovej v Prahe. Mala som pri pôrode dulu, no po pôrode prišla len raz na popôrodnú návštevu a na viac už u nej nebola kapacita. Z pôrodnice som odchádzala s klobúčikmi a dojčenie bolo pre mňa obrovská záhada a spôsobovalo mi stres. Mala som pocit, že mám málo mlieka a že Matilda nepije dostatočne dobre, že nepriberá. Bola som veľmi neistá. Zavolala som si prvú z dvoch laktačných poradkýň, ktoré sa u mňa behom 2 mesiacov vystriedali . Keďže som si ju nevybrala skôr, musela som narýchlo hľadať s malým novorodencom na rukách.
Kto podporí mňa ako ženu a nielen dojčenie?
"Mala som pocit, že neexistuje nikto, koho by som zaujímala ja ako ľudská bytosť. Všetci sa zaujímali len o dieťa a dojčenie a všetko, čo mám a musím robiť v prospech neho. Tak som mala pocit, že neexistuje iná cesta. Pritom dnes už viem vďaka vzdelávaniu sa v problematike, že dojčenie môže vyzerať rôzne - neexistuje jedna jediná cesta," dopĺňa Borková, ktorá pracuje aj ako popôrodná dula. S bylinkami prestala po mesiaci, keď iná laktačná poradkyňa zistila, že má silné nežiaduce účinky. Utvrdila ju, že má dostatok mlieka a nemusí ich ďalej brať. "Môj psychický stav sa o niečo zlepšil, po vysadení odišli všetky bolesti brucha a hnačky aj zvýšený tep," opisuje Borková následný stav.”
Čítajviac tu: v denníku SME
U mňa to našťastie skončilo čoskoro dobre. Našla som inú LP, ktorá mi pomohla odstrániť klobúčiky, naučila ma viazať šatku a nosiť Matildu, zaujímala sa o mňa ako o ženu, netlačila na mňa. Ukazala mi množstvo polôh na dojčenie, pomáhala mi nájsť moju vlastnú cestu a polohu, dokázala ma upokojiť a hlavne okamžite mi odporučila vysadiť senovku aj benedikt. Naučila ma tak veľa. Bola to Katy Šrubařová LP školená o.z. Mamila , tak ako aj jej predchádzajúca kolegyňa. Na tomto príklade je krásne vidieť, že niektoré LP jednoducho nedbajú na svoje kompetencie a môžu ohroziť zdravie žien. Nezáleží na tom z akej organizácie sú. Je preto naozaj dôležité nájsť si tú pravú LP pre seba ešte počas tehotenstva.
Čo som zažila v praxi ako popôrodná dula?
Keď som sa stala popôrodnou dulou, bolo mi jasné, že budem so ženami riešiť aj dojčenie. Za tie 3 roky čo robím túto prácu, som stretla desiatky a desiatky žien, ktoré brali senovku grécku a benedikt lekársky vo vysokých dávkach a nerobilo im to ani trochu dobre. Mali nežiadúce účinky o ktorých neboli informované. V podstate si príznaky ( hnačky, bolesti brucha, úzkosti, zvýšená chuť do jedla, zvýšený tep, strach z vysadenia) nespojili s užívaním byliniek. Cítili od svojich LP nátlak a mali strach z vysadenia. Dodávala som týmto ženám odvahu, sebadôveru a istotu, že dokážu dojčiť ( že nájdu svoj vlastný spôsob) aj bez byliniek. Ženy to dokázali samé, s mojou pomocou, ale vlastnou silou.
Mojim cieľom , keď sme sa s Michaelou Žurekovou pustili do práce na článku (ona samozrejme odmakala tú veľkú novinársku časť, ja som dodala informácie, skúsenosti a ženy, ktoré boli ochotné vystúpiť verejne a hovoriť o svojej skúsenosti s užívaním senovky a benedikta lekárskeho) bolo urobiť zmenu v o.z. Mamila. V ich článkoch o bylinkách neboli uvedené vedľajšie účinky, ktoré som ja a desiatky (či stovky) žien zažili. Chcela som vedieť kde sa stala chyba. Či to zle učia svoje LP na kurzoch, alebo jednoducho nemajú doriešenú kontrolu a systém kontroly LP, čo šíria v praxi. Zároveň sme zistili, že zdroje a štúdie o ktoré sa opierajú sú povedzme nedokonalé a taktiež v Mamile zrejme nevedia vyhodnotiť vierohodnosť zdrojov.
Aká bola reakcia Mamily po uverejnení článku v Sme ženy?
Priznám sa, že ich urazenú reakciu som čakala. Avšak ostala som šokovaná ich vyjadrením na ich Fb stránke - citujem kúsok “ Článok vôbec nespomenul pozitívne príbehy desaťtisícov žien, ktorým bylinky pomohli zvýšiť tvorbu mlieka, keď už nič iné nefungovalo, a ktorým MAMILA zachránila dojčenie.” Akože pardón, ale to ženy si zachránili svoje dojčenie a Mamila im mohla v tom pomôcť. Ale veď áno žijeme stále ešte dobu , kedy nás pôrodník odrodil, Mamila zachránila naše dojčenie, pediater sa stará o naše dieťa lepšie ako my samé a my sme len nekompetentné matky, ktoré nič nevedia o sebe a svojich deťoch. Hovorím DOSŤ!
Takáto reakcia Mamily pôsobí na mňa ako výsmech, nerešpektovanie nás, ktoré sme zažili nežiadúce účinky a mali zlú skúsenosť s niektorými ich LP a zľahčovanie situácie, veď čo tam po stovkách žien ( a môže nás byť ďaleko viac ) keď 10 tisíc ženám pomohli.
Našťastie sa u nás nachádzajú aj odborníčky, ktoré vedia ako čo funguje v oblasti doplnkov a bylín, vedia čítať a rozumejú štúdiám. Pod fb postom Mamily sa v komentároch objavila aj reakcia chemika, ktorý sa pozrel na štúdie a zdroje na ktoré sa Mamila odvoláva vo svojich článkoch. Aspoň takto nám laikom môžu ukázať ako sa veci skutočne majú. Oplatí sa prečítať si komentáre aj od farmaceutiek pod týmto postom na fb.
Čo máš teda robiť keď mám pocit, že mám málo materského mlieka?
Chcela by som , aby všetky ženy vedeli, že už počas tehotenstva je dobré si nájsť svoju laktačnú poradkyňu. Ak budeš mať ťažkosti po pôrode môžeš sa jej priamo ozvať. Už si spolu vybudujete nejaký vzťah založený na dôvere a vopred vieš aké má postupy, čo očakávať. Keď máš pocit, že máš málo mlieka, volaj svoju LP.
Kým k tebe dorazí môžeš urobiť toto:
VEĽA kontaktu s bábatkom koža na kožu.
Ak sa cítiš neistá či nesvoja je dobré zavolať si popôrodnú dulu, ktorá ťa podporí, pomôže ti s uvoľnením a starostlivosťou. Dovolím si povedať, že 90% dojčenia je o psychike ženy a zvyšok je fyziológia a dieťatko. Môžeš mať po pôrode traumu, odpoveď tvojho tela na stres ( aj keď si mala pôrod krásny, aj vtedy sa to môže stať) a nevieš sa dať do pokoja. Dobrá popôrodná dula by ti vedela pomôcť jemnými technikami uvoľniť emócie.
Žena, ktorá dojčí svoje dieťatko potrebuje veľa oddychovať . Ležať v posteli či na gauči a dojčiť dieťatko je aktívna makačka.
Spoznaj spôsoby ako môžeš byť aktívna v rámci svojich limitov aj s bábatkom. Výborné je práve nosenie (ak ti to už tvoj stav dovolí), prípadne bezpečné spoločné spanie.
Postupne spoznáš svoje dieťatko. Nie každá nespokojnosť bábatka, automaticky znamená nízka tvorba materského mlieka. Dobrá LP ti môže vysvetliť čo jednotlivé správanie tvojho bábatka môže znamenať a ako môžeš reagovať, aby si ho upokojila.
Bezplienková metóda či jej kombinácia. Výborný spôsob ako vnímať potreby svojho dieťatka a jeho signály je skúšať bezplienkovú komunikačnú metódu. Môže to byť aj kombinácia s látkovými plienkami či jednorázovkami. Záleží na tebe a dieťatku ako sa zladíte.
Nezabudni na výživnú stravu. Myslím, si že toto už je snáď štandard, ale potom zisťujem v praxi, že vlastne nie . Takže pripomeňme si. Výživná strava pre teba ako dojčiacu ženu nie sú šaláty, keksíky a čokoládky. Potrebuješ kvalitne a vyvážene jesť. Polievky, ryby, maso, strukoviny, zelenina, ovocie ….. ak si nie si istá čo jesť, poraď sa s dobrou výživovou poradkyňou, alebo počúvaj svoju intuíciu a jedz to čo si tvoje telo pýta (všetko s mierou).
Na záver chcem, aby si vedela, že dojčiť môžeš plnohodnotne aj z jedného prsníka. Dojčiť môžeš a kombinovať to s um ak si nie si istá a cítiš to tak. Môžeš odsávať svoje materské mlieko a podávať ho dieťatku cez cievku, lyžičkou, pohárikom, či fľaškou. Môžeš to robiť tak, ako to vyhovuje tebe a tvojmu dieťatku.
Tvoje dieťa chce len TEBA a nikoho iného.
Si úžasná a schopná matka.