“Po narodení dcérky som sa cítila sama, neistá a plná úzkosti”

Toto je článok o dôležitosti a hodnote podporných skupín materstva a výzva na finančnú podporu #matkovanie

V roku 2015 , konkrétne 11.4. som porodila moju prvorodenú Matildu. Žili sme v Prahe a ja som nemala kvantum kamarátiek, ktoré by už boli matkami. Po šestonedelí, keď muž už aktívnejšie pracoval a chodil do práce, som začala cítiť obrovskú samotu. Rodina ďaleko, kamarátky z môjho pohľadu všetko zvládali, alebo žili iné životy ešte bez detí.

Kde nájsť pochopenie? Podporu? Kde môcť bezpečne uvoľniť čo sa vo mne nazbieralo? Kde nájsť kontakty na odborníkov, kde mám zistiť , že v tom čo riešim, čo cítim a čo prežívam nie som sama?

Po nikoľkých mesiacoch sa mi podarilo ( kvôli ťažkostiam s dojčením, cez jednu skvelú laktačnú poradkyňu) dostať k podporným skupinám dojčenia “Kojme svorně” na Žižkove v Prahe. A tu som sa inšpirovala.

Videla som ako fungujú ostatné ženy s deťmi - bez pozlátka - tak skutočne.

Cítila som prijatie. Zároveň som sa mohla opýtať otázky na ktoré som hľadala odpovede a nájsť podporu v tom čo riešim.

Bolo to úžasné a veľmi mi to na začiatku materstva pomohlo.

Materstvo nebolo myslené ako “sámpárty”

V dnešnej spoločnosti (a žiaľ aj v generácií našich mám) sa stále tvárime, že máme všetko zvládať samé. Dnes máme na všetko internety, kvantum literatúry a dostupných info z médií. Ľahko spadneme do pocitov, že nie sme dobré mamy, že to celé nerobíme správne , prípadne už vôbec nevieme čo je to naše “správne”.

Z historického hľadiska vieme, že rodina s deťmi potrebuje svoju “dedinu” svoju komunitu, aby prosperovala a fungovala v čo najpríjemnejšom nastaveni.

Počas tehotenstva a po pôrode máme množstvo otázok a nejasností.

Je úplne prirodzené, že už počas tehotenstva máme otázky. Otázky na ktoré hľadáme odpovede. Ujasňujeme si, čomu veríme, čo nám dáva zmysel. Vyberáme si ľudí, odborníkov, ktorým dôverujeme. Vačšina žien sa stále pripravuje na pôrod ako na to najnáročnejšie. Avšak to čo prichádza po pôrode je taká jazda, bejby že dovi dopo. Mňa to pred 8 rokmi totál preplesklo.

Vôbec mi nedošlo , počas tých príprav na pôrod, že šestonedelie a materstvo bude omnoho dlhšie a prinesie so sebou omnoho viac výziev ako samotný pôrod.

Po pôrode je každá žena zraniteľná. Dokonca je vedecky dokázané, že v šestonedelí sú ženy tak citlivé na vonkajšie faktory, že niektoré sú veľmi ľahko manipulovateľné, prípadne uveria veciam, ktoré by im za iných okolností nedávali zmysel.

Osobná podporná skupina materstva - naše staré priestory v Bratislave

Žena potrebuje cítiť, že je videná, vypočutá a prijatá. Bez nevyžiadaných rád.

Dojčíš? Šatkuješ? Rodila si doma, či v pôrodnici cisárskym rezom? Je tvoje dieťa kontaktné, alebo má špeciálne potreby? Nám na tom nezáleží. Podporujeme a staráme sa o ženy. Otvárame všetky témy, ktoré tehotenstvo, pôrod, šestonedelie a materstvo so sebou prináša . Oddeľujeme vlastné skúsenosti, od svojich názorov a od faktov.

Do podporných skupín materstva som natlačila všetko čo mne osobne chýbalo keď som bola v začiatkoch svojho materstva ( rozumej prvé 3 roky ako prvomatka :)

Primárny cieľ je podporovať ženy na ich jedinečnej ceste materstvom.

Prinášame ženám na podporkách:

  • pocit bezpečia,

  • radosť do materstva,

  • priestor na uvoľnenie emócií,

  • starostlivosť,

  • dobré jedlo, pitie,

  • zábavu pre deti,

  • možnosť stretnúť a spoznať ďalšie ženy,

  • vedená debata v kruhu ,

  • koučovacie otázky,

  • porozumenie,

  • prijatie,

  • bez nevyžiadaných rád,

  • priestor na inšpiráciu,

  • nasmerovanie,

  • kontakty na odborníkov.

Feedbacky, ktoré som za tie roky dostala hovoria sami za seba.

Potrebujeme tvoju pomoc, aby ženy našli cestu.

Dnes u nás v rámci stretávania matiek fungujú dva také protipóli. Povedzme že sa opýtaš svojho muža , že ako vníma on matky, že kde sa stretávajú? Buď ti povie, že oslavujú svoje lono a behajú v batikovaných sukniach po lese, alebo sú na ihriskách a modrom jednorožcovi. Nič proti ani jednej z možností, len mi tu chýbajú ďalšie. Niečo medzi a hlavne čo ženy rozvíja aj inteligenčne aj emočne.

Aby sme toto všetko mohli robiť potrebujeme finančnú podporu:

Vyzývame preto všetky ženy, matky, mužov , otcov, starých rodičov o minútu času a príspevok , ABY SA ŽENY UŽ NECÍTILI V MATERSTVE SAMÉ A NEISTÉ.

Zbierka beží v týždni od 20.2. do 26.2.2023 a cieľová suma je 300 euro.

Tu získaš dobrý pocit a vyberieš si odmenu

  • keď sme si prepočítali náklady vyšlo nám , že aby všetko bolo ok, vstup na takúto dvojhodinovú akciu by bol 30 euro . Podporky robíme 2 x do mesiaca. Nie pre každú ženu je teda dostupné dať 60e za mesiac za takýto event. I keď jeho pozitívny dopad na ňu je obrovský.

  • máme náklady s nájmom, občerstvením, nákup vybavenia, zariadenie priestoru, odmena pre organizátorky a moderátorku.

  • chceme tu byť pre ženy aj v iných mestách. Teraz aktuálne máme v pláne už od marca Banskú Bystricu. To sú ďaľšie náklady na priestor, zariadenie a organizátorky.

  • Aby sme pokryli náklady na celý rok, potrebujeme ďaleko viacej peňazí.

  • práve sa preklápame do občianskeho združenia, čo veríme nám otvorí viacero dverí na získanie finančnej podpory.

  • hľadáme sponzorov, pripravujeme sa na zapojenie do grantových výziev.

  • ďakujem nášmu dlhodobému partnerovi firme Kakawcoplus za sponzorské dary vo forme kvalitného odrodového kakaa, čokolády, sušeného ovocia, ktoré servírujeme na každej podporke materstva.

Ďakujeme za zdieľanie výzvy a každé jedno euro

Má to obrovský význam a aj vďaka tebe sa deje zmena.

Previous
Previous

“Kiežby som toto vedela predtým.”

Next
Next

“Mám pocit, že mám málo materského mlieka.”