Vyvolávanie pôrodu: Fakty a mýty, ktoré strašia väčšinu žien. Poznáš svoje práva?
Tento článok bude bez dlhého úvodu. Lebo všetko podstatné a dôležité zistíš, až po jeho prečítaní. Na začiatok ti poviem toto:
Pôrod v pôrodnici nie je pre každú ženu.
Domáci pôrod nie je pre každú ženu.
Epidurál nie je pre každú ženu.
Vyvolávanie pôrodu nie je pre každú ženu.
Prečítaj si to ešte raz, a kľudne ešte raz. Dobre.
A teraz už poďme na to.
Spoznaj a porozumej fyziológii pôrodu na tebe prípustnej úrovni
Nemusíš byť informovaná, ba by som povedala, že preinformovaná všetkými možnými informáciami z tisíc zdrojov. No orientovať sa v tých informáciách, ktoré ti dodajú sebavedomie a odvahu, je pre tvoje tehotenstvo a pôrod cenné. Už tvoje telo ti napovie, ako sa cítiš, či si ty aj bábätko v brušku v poriadku, alebo sa ti niečo nezdá.
Každá žena má v súvislosti s pôrodom celú plejádu rôznych pocitov a emócií, akými je napríklad strach, neviera v seba, že to zvládneme dobre a pod. No práve vhodnou informovanosťou na tebe prípustnej úrovni môžeš tieto pocity zmierniť natoľko, že ti naozaj pôrod výrazne uľahčí.
Niektoré ženy získavajú informácie samy, niektoré od svojich gynekológov či pôrodníkov. No vedz, že rovnako kvalifikované informácie ti vie poskytnúť aj “žena z brandže” – napríklad kvalifikovaná pôrodná asistentka, dula či právnička, ktorá sa zaoberá právom v oblasti pôrodníctva a práv žien – budúcich matiek.
Spoznaj techniky a postupy, ktorými môžeš podporiť svoj pôrod nemedicínsky
Odstráň rozrušujúce faktory a posilni pocity bezpečia. Zatvor oči, zhlboka sa nadýchni. Zameraj sa na seba, na to čo vnímaš z okolia a z tvojho vnútra. Ak si doma alebo v pôrodnici, dopraj si oddych v úľavových polohách, ktoré sú príjemné tebe. Dopraj si jedlo, teplý nápoj, kúpeľ. Alebo ak je v pôrodnici, v ktorej si sa rozhodla rodiť, aspoň sprcha, určite ju využi. Pusti si hudbu, nechaj sa dotýkať partnerom, hladkať sa, masírovať, alebo s ním veď nezáväzný rozhovor.
Je super, ak ideš rodiť s tým, že vieš, kto si, poznáš samu seba, hoci si sa v tehotenstve trošku stratila. Že poznáš svoju hodnotu a hodnotu toho, čo znamená vlastnými silami a telom priviesť na svet nový život. Vnímaš svoju zodpovednosť a si sebaistá.
Prizvi na pôrod osobu, ktorá ti dodá adekvátne povzbudenie
Na prítomnosť partnera alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode máš garantované právo. Poznámky typu “veď budeme mať viac práce s oteckom ako s mamičkou” sú dnes už minulosťou (dúfam).
Sprevádzajúca osoba má počas tehotenstva a pri pôrode pre teba nezameniteľnú hodnotu. Okrem toho, že je kúskom domova v neznámom nemocničnom prostredí, je cenným pozorovateľom a dohliadačom na to, aby pôrod išiel v ideálnom prípade podľa toho, ako si si ho ty priala. Nezabudni s partnerom svoje požiadavky komunikovať, čo od neho v sále očakávaš, kým ty počas pôrodu budeš v maximálnej miere zabratá sama sebou.
Spoznaj svoje práva a možnosti od gynekologických prehliadok až po samotný pôrod a buď pri ich komunikácii asertívna (prípadne pover touto úlohou partnera alebo osobu, ktorej dôveruješ).
Pre komplexnosť témy som uviedla aj predchádzajúce body, no pri tomto sa dnes pristavím najdlhšie. Pretože tento bod považujem za alfu-omegu, ktorá môže priviesť tvoje tehotenstvo do zdarného konca bez pocitov strachov, krívd či následných tráum. Chcem ťa tiež povzbudiť vo väčšej asertivite pri komunikácii tvojich práv a želaní (nielen) pri samotnom pôrode.
Ako prvé ti poviem: Nikdy, nikdy, nikdy sa nemusíš cítiť pod tlakom. A to či na vyšetreniach u gynekológa, tak i na kontrolách v pôrodnici či pri pôrode samotnom. Nenechaj sa odbiť čiastočnými informáciami o plánovaných medicínskych procedúrach. Nenechaj sa manipulovať a zasahovať do svojich práv. Prečo? Možno ti bude stačiť uvedomenie, že ty si dostatočne kompetentná osoba na to, aby si zodpovedne rozhodovala o tebe a aj o svojom dieťatku brušku. Možno ťa posilní partner, najbližšie okolie, dula alebo pôrodná asistentka. Neváhaj tiež na svoje otázky nachádzať právne odpovede (napríklad tu a tu).
Nastav si hranice už na pravidelných mesačných kontrolách u gynekológa
Nemusíš trpieť pri každomesačnej kontrole u svojho gynekológa. Niektorí gynekológovia pristupujú k budúcim mamičkám s rešpektom a individuálne, u iných je to akoby povinnou rutinou, ktorú sprevádza množstvo vyšetrení, ktoré však nie sú celkom povinné. Vždy dbaj na to, aby si mala možnosť prejsť si všetky informácie a odporúčania od doktora.
Poďme sa na to pozrieť bližšie. Čo ťa v poradniach u gynekológa čaká?
Pri každej návšteve sa zisťujú a zapíšu:
- subjektívne ťažkosti (nevoľnosti, zápcha, bolesti chrbta, kŕčové žily), zaznamená sa prípadný opuch dolných končatín
- sledovanie prírastku hmotnosti
- krvný tlak
- v moči sa orientačnou metódou zisťuje prítomnosť bielkoviny (riziko preeklampsie), cukru (môže signalizovať tehotenskú cukrovku) a hnisu (infekcia močových ciest).
Ak patríš k ženám, ktoré sú v dobrej fyzickej a psychickej kondícii a necítiš potrebu neustáleho monitorovania a vyšetrovania v ambulancii, poraď sa so svojim gynekológom, ktoré vyšetrenia by ti odporúčal určite a ktoré by ste prípadne mohli vylúčiť. Žiadne vyšetrenie, ktoré ti lekár navrhne počas návštevy tehotenskej poradne (amniocentéza, vaginálne vyšetrenie, atď.), nie si povinná absolvovať. Dokonca ani samotné preventívne prehliadky v tehotenstve nie sú pre teba povinné. Tehotná žena má právo na vyšetrenie. Rovnako má právo vyšetrenie odmietnuť.
Príde mi to voči žene dosť nefér, no chcem, aby si vedela, že ak sa rozhodneš nechodiť od 4. mesiaca tehotenstva do pôrodu na pravidelné poradne, strácaš nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. (zdroj)
Vždy máš možnosť voľby. Najmä počas takého intímneho a krehkého obdobia, akým je TVOJE tehotenstvo.
Vedela si, že nemusíš každý týždeň chodiť na kontroly do pôrodnice?
Áno, odporúča sa to od 36 tt a má to iste aj množstvo benefitov – spoznáš tím ľudí, prostredie a ideu pôrodnice, ktorú si si vybrala na pôrod, “na vlastnej koži”. No ak ťa stresujú povinné týždenné prehliadky, prípadne si si vybrala pôrodnicu v zahraničí alebo ďalej od tvojho bydliska, pravidelné týždenné kontroly môžeš zveriť do rúk svojmu gynekológovi, pôrodnej asistentke či vopred zazmluvnenému doktorovi. Skrátka odborníkom, ktorým dôveruješ a ktorých si si vybrala sama.
Okrem samotnej cesty na kontrolu, ktorá môže byť vo vyššom štádiu tehotenstva už riadne nekomfortná a stresujúca, môžeš v maximálnej miere eliminovať pre teba rozrušujúce vety a necitlivé konštatovania na veľkosť bábätka, stav plodovej vody či placenty a tlaky na začatie pôrodu medicínsky (vyvolanie pôrodu). Máš plné právo prežiť tehotenstvo podľa seba a nie podľa tabuliek či očakávaní iných.
Tehotenstvo je fyziologické, individuálne a pokojne trvá 42 týždňov .
Možno sa ti zvyšok odborného sveta bude snažiť nahovoriť opak a bude od 38 týždňa netrpezlivo očakávať deň D a zároveň ti hroziť vyvolávaním pôrodu, pri dobrom zdravotnom stave rodičky aj bábätka je úplne normálne, že tehotenstvo trvá 38 až 42 týždňov. Nenechaj sa zastrašiť tlakmi a zastrašeniami typu “Vy nemyslíte na zdravie svojho dieťaťa”, necíť previnenie za to, že si dopraješ (alebo to proste len vydržíš) byť tehotná 42 týždňov a čakáš, kým sa pôrod rozbehne prirodzene.
Vedela si, že dieťatko keď je pripravené na pôrod, tak vyšle z pľúc látky, ktoré sa dostanú do maternice matky, aby ženské telo tak vedelo, že dieťatko je pripravené na život mimo ženského lona?
Najnovšie sa za potermínovú graviditu považuje rodička, ktorej tehotenstvo trvá dlhšie ako spomínaných 42 týždňov. Nie vždy sa termín pôrodu podarí vypočítať správne, napríklad preto, že žena ovulovala inokedy ako v polovici cyklu. Ak je však bábätko v poriadku a jeho stav to priamo nevyžaduje, netreba sa snažiť urýchľovať jeho narodenie iba preto, že sa dĺžka tehotenstva nevojde do tabuliek. Niekedy stačí ženu len viac sledovať, vyčkávať a zvyšok ponechať na prírodu.
Oprávnené strachy, ale i manipulatívne techniky spojené s vyvolávaním pôrodu :
Mnoho žien berie vyvolanie pôrodu za rutinný proces a pre mnohé je skorší pôrod vďaka vyvolaniu vykúpením. Mnoho žien však netuší, že za navonok neškodnými slovami “vyvolanie pôrodu” sa skrýva mnoho kontraindikácií, ktoré môžu viesť k cisárskemu rezu. A že mali vlastne možnosť voľby.
Plod, hoci aj po 42 týždni, nemusí byť ešte pripravený na zostup do pôrodných ciest. "Umelým” vyvolaním sa môže dostať do tiesne, môže sa dostať do pre pôrod nepriaznivej polohy, alebo v horšom prípade sa môžu dokonca bábätku pod lonovou kosťou zaseknúť ramienka. Často sú pri vyvolávaných pôrodoch nutné aj ďalšie zásahy zvonku, napríklad použitie klieští.
Pôrodnica má vytvoriť predovšetkým priateľské a rešpektujúce prostredie k tebe, budúca mamina. Preto spozorni, ak sa ťa personál bude snažiť do vyvolania vmanipulovať: “budete to mať rýchlejšie za sebou”, “nechcete tu predsa ležať cez sviatky”, “dieťa je príliš veľké” a pod. Veľa žien “vďaka” vyvolaniu zažije omnoho intenzívnejší a bolestivejší pôrod, pretože samotné telo ženy ešte nebolo na kontrakcie pripravené.
Vždy máš možnosť voľby. A ak to zdravotný stav teba a tvojho bábätka nevyžaduje, môžeš vyvolanie odmietnuť. Počkať a prísť, keď na to ty aj tvoje dieťa budete pripravení. Keď sa pôrod rozbehne prirodzene.
“Zázračný” oxytocín a iné intervencie
Azda najväčšie práva a kompetencie máš počas samotného pôrodu. Dnes už celkom fičia pôrodné plány, ktoré budúca mamina vopred konzultuje s pôrodníckym personálom priamo v zvolenej pôrodnici. No aj počas prebiehajúceho pôrodu sa situácia môže zmeniť. Zdravotnícky personál by s tebou mal vždy komunikovať úkony, ktoré ide počas pôrodu robiť. A ty máš vždy vzhľadom na to, ako sa cítiš, možnosť prevziať zodpovednosť a rozhodnúť sa.
“Pri protrahovanom priebehu v aktívnej fáze I. doby pôrodnej sa ako prvé opatrenie navrhne rodičke amniotómia (prepichnutie plodovej vody), pričom je potrebné jej vysvetliť ako sa vykonáva a aké výhody pre nástup adekvátnej pôrodnej činnosti a rýchlejšie ukončenie pôrodu toto opatrenie prináša. O 2 hodiny po amniotómií je vhodné opakovať vyšetrenie a ak nebude postup o viac ako 1 cm, je potrebné stanoviť diagnózu protrahovaného pôrodu. Vtedy je vhodné rodičke vysvetliť, že podanie oxytocínu v týchto prípadoch môže urýchliť priebeh pôrodu. Rodičku je potrebné poučiť, že podanie oxytocínu môže viesť ku silnej pôrodnej činnosti a je indikovaný kontinuálny monitoring. Všetkým rodičkám s protrahovanou aktívnou fázou pôrodu je potrebné ponúknuť adekvátne prostriedky proti bolesti.” (zdroj) Je neprípustné, aby si sa informáciu o podaní oxytocínu dozvedela až z prepúšťacej lekárskej správy.
Okrem podania oxytocínu môže v pôrodnici prísť k týmto intervenciám, o ktorých by si mala byť vždy riadne poučená. A ty máš plné právo zúčastňovať sa na rozhodovacích procesoch, čo áno a čo nie: monitorovanie, epidurál, preventívne zavedenie kanyly.
Pretože všetky tieto zásahy môžu mať ako pozitívny, tak i nepriaznivý účinok na vývoj pôrodu. Napríklad spomínaný oxytocín je úžasný hormón, ktorý si počas pôrodu telo dávkuje samo podľa potreby, a ide o spoluprácu celého organizmu. Jeho umelý variant, ktorý slúži na vyvolanie či urýchlenie pôrodu, má tiež svoje benefity i riziká. Ako píše aj zdroj, vďaka nemu sa zintenzívňujú kontrakcie, na čo nemusíš byť pripravená ani ty, ani dieťa, a môže vás to celkovo rýchlejšie vyčerpať.
Nie je jedna správna cesta. No je dôležité, aby tá cesta bola TVOJA.
Chcela som ti povedať, že neexistuje jedna jediná správna cesta, ako dosiahnuť ideálny pôrod (či je to pôrod doma, či v pôrodnici, pod dohľadom lekára či duly, s medikamentami či bez nich).
Hoci vďaka tvojim rozhodnutiam môže byť práve tvoj pôrod oveľa namáhavejší. Alebo, naopak, rýchlejší a ľahší. Dobrý, pozitívny, krásny zážitok však môžeš mať v oboch prípadoch. Môžeš mať namáhavý a zároveň krásny pôrod. Ale môžeš zažiť aj rýchly pôrod s nedobrými pocitmi z neho vo výsledku. Nemalo by byť tvojím cieľom zažiť rýchly a ľahký pôrod.
Pôrody nie sú jednoduché . Pôrody sú transformačné.
No vždy je dobré poznať, k akým procesom môže v pôrodnici prísť, aké sú ich klady a zápory a že o ich využití máš vždy právo s personálom komunikovať, vyjadrovať svoje myšlienky, pýtať sa a slobodne sa rozhodovať (aj za cenu, že budeš v pôrodnici “tá, čo sa veľa pýta”). Oni by tam mali byť v prvom rade pre teba.
Aby som to zhrnula...
Žena – mama, TY máš svoje práva a kompetencie. Dúfam, že to z tohto článku riadne rezonuje. Buď mama – levica. Stoj si za svojimi právami aj za právami tvojho dieťaťa. Na čo všetko máš právo? Tu je zhrnutie:
V žiadnom prípade nemôžeš zažiť žiadne fyzické, emočné či finančné zneužívanie.
Kľúčový je individuálny prístup. Žiadne rutinne používané praktiky vzhľadom na “dobrú vieru”, nevedomosť či netrpezlivosť personálu. Napríklad rutinná epiziotómia (nástrih hrádze), vyvolávanie pôrodu alebo oddeľovanie starostlivosti o matku a o dieťa atď.
Máš právo súhlasiť s nefarmakologickými a farmakologickými prostriedkami na tíšenie bolesti počas pôrodu.
Máš právo jesť, piť, chodiť, stáť a voľne sa pohybovať v priebehu prvej doby pôrodnej. Po konzultácii si môžeš vybrať polohu počas druhej a tretej doby pôrodnej. V prípade, že to nie je medicínsky kontraindikované.
Máš právo na súkromie počas pôrodu a voľbu sprevádzajúcej osoby podľa tvojich preferencií.
Máš právo na finančne dostupnú starostlivosť pri pôrode – majú ti byť známe platby za jednotlivé úkony (v súlade s národnými smernicami).
Pôrodnica (okrem vyššie spomenutého poskytuje aj):
Kultúrne kompetentná starostlivosť – školenia, plagáty, spísané pravidlá, priamy dohľad nad starostlivosťou.
Jasnú a nediskriminačnú politiku a usmernenia pre zaobchádzanie a starostlivosť o HIV pozitívne matky a ich novorodencov, ako aj politiku pre poradenstvo a poskytovanie popôrodného plánovania rodiny a poradenstvo pre mládež.
Kultúrne kompetentnú starostlivosť, ktorá rešpektuje zvyky jednotlivcov, nepoškodzujúce praktiky a ich vlastné hodnoty v oblasti pôrodu, vrátane vhodnej starostlivosti o ženy, ktoré majú skúsenosť s perinatálnou stratou.
Stoj si za svojimi právami! Tehotná si TY a TY potrebuješ byť zapojená do rozhodovacích procesov ohľadom TVOJHO tehotenstva. Dúfam, že aj vďaka tomuto článku bude čoraz viac žien vnímať pozitívne pocity zodpovednosti za svoje tehotenstvo, pôrod, deti...
Maj sa zatiaľ krásne a drž sa. Si silné a úžasné stvorenie. :)
———————————————————————-
A ak to cítiš tak, že potrebuješ svoje tehotenstvo prežívať vedome a s podporou, rada ťa ním povediem.
A ak na niektoré svoje otázky hľadáš odpovede, pozri si ponuku webinárov:
Webinár pre všetky tehotné ženy (prvorodičky), ktoré chcú pochopiť obdobie šestonedelia, pripraviť sa nielen teoreticky, ale aj prakticky a zapracovať aj na svojich myšlienkach a svojom nastavení.
https://www.600nedelie.sk/shop/p/webinar-priprava-na-sestonedelie-to-najdolezitrejsie-co-potrebujes-vediet-poporode
Nauč sa porozumieť a zvládať opakujúce sa desivé myšlienky. https://www.600nedelie.sk/shop/p/strach-desive-myslienky-tehotenstvo-poporode-materstvo
Tento článok vychádza aj z nasledujúcich zdrojov:
Príspevky na instagramovom profile @porodapravo Jiřiny Novotnej - právničky venujúcej sa právu v oblasti pôrodníctva
https://eporod.cz/
Prenatálna starostlivosť o nízkorizikovú rodičku počas pôrodu