Návrat k pohodlnému a zdravému životu: Dôležitosť gynekologickej fyzioterapie po pôrode.

Drahá žena, som rada, že si tu a chystáš sa čítať tieto riadky.

Informácie, ktoré tu nájdeš , môžu zásadne vylepšiť tvoj život, tvoje materstvo.

Rozhodla som sa ti trošku viac priblížiť jednu z tém.

Tou témou je gynekologická fyzioterapia.

Nie je rozhodujúce, či si po sekcii alebo po vaginálnom pôrode, a tiež nerozhoduje, ako dlho si po pôrode. Dôležité je , že si ŽENA.

Som presvedčená o tom, že práve toto je zdravotná starostlivosť, ktorú by si zaslúžila každá jedna žena.

Je to smer, ktorý je v našich končinách stále pomerne nový a málo známy a pritom môže byť tak veľmi nápomocný od riešenia nepravidelnej, či bolestivej menštruácie, cez problémy s otehotetnením až po pomoc pri rehabilitácii žien po pôrode.

Z môjho pohľadu si jednoznačne zaslúži viac pozornosti, aby sa povedomie o ňom dostalo medzi čo najviac žien a aby sme my ženy pochopili, že tu pre nás takáto možnosť existuje a môžeme ju využiť. 

Čo nám môže pomôcť riešiť takáto fyzioterapia ?

  • urogynekologické ťažkosti

  • menštruačné bolesti

  • nepravidelnú menštruáciu

  • bolesti pri pohlavnom styku

  • problémy s otehotnením

  • diastázu

  • rehabilitáciu po pôrode

  • starostlivosť o jazvu po sekcii

Na základe mojich skúseností so ženami, s ktorými som mala možnosť pracovať, ale aj z mojich vlastných skúseností viem, že mnohé z nás riešia po pôrode rôzne ťažkosti a problémy, ktoré možno na prvý pohľad vôbec nesúvisia s panvovým dnom a so stavom, v akom sa nachádza. No napriek tomu môžu mať s ním úzke prepojenie. Práve gynekologická fyzioterapia vie byť v procese odhalenia súvislostí našich ťažkostí s panvovým dnom veľmi nápomocná.

Môžu to byť napríklad:

  • časté migrény

  • bolesti v chrbtovej oblasti

  • rôzne iné bolesti, či disbalans

  • nesprávne držanie tela

  • krívanie po pôrode

  • necitlivá jazva po sekcii

  • zrasty na jazve

  • bolestivá panva a bedrá

  • diastáza

Ponúkam ti zoznam fyzioterapeutov, ktorí sa venujú problematike svalov panvového dna, aby si sa k nim mohla jednoduchšie a rýchlejšie dostať a vybrať si toho svojho vo svojom meste, či okolí.

Všetci fyzioterapeuti, ktorí sa nachádajú v tomto zozname prešli akreditovaným kurzom Inkoforum ( kurz Fyzioterapia pri dysfukcii svalov panvového dna)

Zoznam fyzioterapeutov , ktorí sa venujú problematike svalov panvového dna nájdeš na tomto linku:

Viac informácií ohľadne panvového dna v spojení s emóciami, nájdeš v našom webinári "Panvové dno a emócie", ktorý sme robili spolu so Zuzkou Kaduk z Trinityconcept.

Opýtali sme sa 3 najdôležitejšie otázky gynekologickej fyzioterapeutky Mišky Šarmírovej z Gynfyzio.

Nižšie si prečítaj jej odpovede.

V praxi sa neraz stretnem so slovami žien „ keby som o tom vedela, že niečo také sa dá riešiť na fyzioterapii“. Z toho dôvodu považujem sa najdôležitejšiu tú informáciu že sme, a že sa ženám v tehotenstve a po pôrode venujeme!

Miška Šarmírová, fyzioterapeutka špecializujúca sa na uro-gynekologickú problematiku.

Čo môžu robiť ženy v tehotenstve ako prevenciu pred vznikom diastázy?

  • V tehotenstve môžeme považovať za prirodzený určitý stupeň rozostupu priamych brušných svalov od seba, predovšetkým ku koncu tehotenstva. Pri kontrole tehotenského bruška je pre mňa z toho dôvodu dôležitá predovšetkým funkcia brušných svalov. Za najdôležitejší z hľadiska prevencie považujem udržiavanie čo najoptimálnejších podmienok v trupe s ohľadom na biomechanické zmeny tela tehotnej ženy. V praxi nie je možné paušalizovať, pretože každá žena vstupuje do tehotenstva s iným telom.

  • Všeobecne je dôležité zabezpečiť dostatočnú voľnosť a mobilitu spodných rebier, stabilitu panvy a adekvátnu silu brušných svalov – predovšetkým hlbších vrstiev, ktoré napomáhajú udržiavať optimálne postavenie chrbtice. Pozor neznamená to, že v tehotenstve je vhodné cielene cvičiť brušné svaly, ale rovnakou chybou je sa aktivácii bruška úplne vyhýbať. 

Akým pohybom/cvikom by sa mala žena vyhnúť tesne po pôrode?

  • Je dôležité si uvedomiť, že v tehotenstve sa brušná stena v priebehu 9 mesiacov prispôsobuje rastu bábätka. Pôrodom v priebehu hodín stratí bruško oporu, ktorú malo v bábätku a musí sa relatívne rýchlo zadaptovať na nové podmienky. V popôrodnom období je bruško ženy veľmi zraniteľné. Faktom je, že za popôrodné obdobie sa rozhodne nedá považovať iba prvý 6 týždňov, kľudne sú to opäť mesiace, v priebehu ktorých sa telo stabilizuje na novo vzniknuté podmienky.

  • Toto obdobie je zároveň telo pri optimálnej podpore veľmi pekne schopné rozostup minimalizovať a bruško spevniť, naopak pri nesprávnom zapájaní je bruško zraniteľné a môže vzniknúť diastáza/hernia alebo sa tzv. zafixovať už vzniknutá diastáza. V období po pôrode radím vyhnúť sa zaťažovaniu priameho brušného svalu priamym vstávaním z postele (optimálne je vstávať cez bok) a vybraným cvikom ako napr. brušákom.

  • Častokrát ženám stačí pre spevnenie bruška zaktivovať ho jednoduchým napriamením celého tela, pri predstave, že chcú byť vysoké napríklad pri kočikovaní. 

Jedna info, ktorú by mala poznať každá tehotná žena (v súvislosti s fyzioterapiou):

  • Za dôležitú považujem už len informáciu, že sa v rámci fyzioterapie venujeme aj tehotným ženám a ženám po pôrode. Častokrát sa žena s ťažkosťami a bolesťami stretne u lekára s odpoveďou, že je to v tehotenstve normálne a po pôrode sa to zlepší, prípadne ak nastanú ťažkosti až po pôrode tak počujeme formulku, že sa to do pol roka zlepší. No nie vždy tomu tak je!

  • V rámci fyzioterapie pracujeme s tehotnými, ktoré trápia rôzne bolestivé stavy, alebo len preventívne či v rámci prípravy tela na pôrod. Po pôrode následne kontrolujeme stav panvového dna, bruška, edukujeme a ošetrujeme prípadné jazvy, ktoré môžu byť zdrojom mnohých ťažkostí.

Nezabudni prosím, že TY SI DÔLEŽITÁ a veľmi podstatná. Neodkladaj svoje zdravie ani to fyzické ani to duševné.

Previous
Previous

Oslavujme aj materské míľniky: Každý krok na ceste materstva si zaslúži oslavu a uznanie. 

Next
Next

Vyvolávanie pôrodu: Fakty a mýty, ktoré strašia väčšinu žien. Poznáš svoje práva?