Náhľad do spúšťačov stresu: Prečo sa neustále ponáhľame a ako sa naučiť relaxovať?
Dôvodov môže byť viacero , ale budú mať spoločný menovateľ.
Tvoj nervový systém je rozrušený . Zasekol sa v móde fight or flight alebo freeze.
Tvoje telo sa ťa snaží ochrániť. Preto sa ponáhlaš, robíš veci rýchlo, preto utekáš. V spomalení a uvoľnení, tvoj nervový systém cíti nebezpečie. Chce sa vyhnúť bolesti.
Ako sa to mohlo stať?
Každý deň naše telo zažíva rôzne stresy. Hormóny prudko stúpnu, potom zase klesnú. Tak to má byť je to v poriadku. Niekedy zažijeme, niečo z čoho sa nevieme tak rýchlo otriasť. Môže to byť krásny a silný zážitok , akým môže byť pôrod. Alebo je to niečo z nášho detstva. Prípadne sú to pocity, ktoré po pôrode cíti vačšina žien. Sú otvorené a ich myseľ je krehká na podnety okolo nich.
Čo mám teda robiť, aby som to prekonala?
V minulosti som si myslela, že je najdôležitejšie v tomto procese nájsť ten zážitok. Tú vetu, tú situáciu , ktorá vo mne spustila rozrušenie mojho nervového systému. Lenže ako nájsť tú úplne prvú - ten začiatok? Bolo to keď som sa narodila? Bolo to neskôr? Zážitky, situácie, slová, ktoré ovplyvnili rozrušenie môjho nervového systému sa za celý môj život na mňa len nabalovali. Jedna na druhú. Nevedela som, ako ich mám spracovať tak, aby moje telo neostalo zaseknuté v rozrušení.
Dnes si myslím, že dôležitejšie je nájsť spôsob, akým začnem spracovávať rozrušenia v prítomnosti.
Napríklad. Si tehotná. Tehotenstvo si ešte neplánovala, máš obavy, rôzne strachy a neistoty. Alebo si čerstvo po pôrode. Si unavená, spoznávaš bábatko, máš menej spánku, tvoje telo sa regeneruje a tebe utkvela v hlave veta “ s takýmito prsiami nikdy kojiť nebudete” alebo “ čo nám tu kričíte? tie pred vami tak nekričali, veď len rodíte.”
Alebo to môže byť situácia s tvojimi deťmi. Kričia, behajú , robia veci úplne inak ako si predstavuješ, inak ako si mohla robiť ty v detstve. Je určite fajn, pátrať aj vo svojej minulosti, čo sú tvoje spúšťače, aké vety ti robia husiu kožu. Aké jedlá, situácie, čo ti pripomína tie nepekné zážitky z minulosti.
No v určitom momente sa treba zastaviť a sústredit sa na prítomnosť. Cez prítomnosť sa pripravuješ na budúcnosť.
1. Čo považuješ za dôležité pre to, aby pôrod dobre postupoval?
Lenka: “Dať žene čas a priestor na slobodný pohyb, výživu, nerobiť nátlak, vytvoriť bezpečný priestor s ľuďmi, ktorým žena dôveruje. Vyberať polohy, ktoré si jej telo samé vyberie, prípadne podporiť voľný pohyb, dať jej čas na oddych. Nevyrušovať ženu v procese otázkami, informáciami či papierovačkami.”
2. Čo môže žene dopomôcť k vytvoreniu pocitu bezpečia počas pôrodu?
Lenka: “ Žena si sama vyberie koho chce pri pôrode, má podporu v rodine, ale aj v personále nemocnice. Je súčasťou pôrodného procesu, nestojí mimo neho. Ideálne vytvoriť atmosféru ako doma. Komunikácia s ňou by mala prebiehať s jej účasťou, v kľude a s úctou.”
3. Keby si mala odkázať partnerovi, ktorý bude pri pôrode jednu vec, čo by to bolo?
Lenka: “ Aby vedome podporoval svoju ženu pri pôrode, bol tam pre ňu (nebol odpojený na mobile a pod.).”
ďakujem Lenke za tipy.
Každá z nás by si mala vybrať svoju cestu a to čo jej vyhovuje. Pre mňa to bola na začiatku EMDR terapia , v kombinácií s cacao ceremóniami , ženskými pobytmi s Asatoma community, pomalé cvičenie tela a mysle a písanie myšlienok a pocitov do notesa.
Keďže ťa nepoznám a neviem čo všetko máš za sebou ani čo prežívaš práve teraz, myslím si, že nebude dobrý nápad, aby si hneď vhupla do obrovskej práce na sebe cez rôzne terapie.
Odporúčam ti , najprv si vytvor kapacitu. Posilňuj svoj nervový systém, aby si potom neskôr mohla skočiť na náročnejšie procesy.
Základné spôsoby, ako môžeš ukázať svojmu telu , že je v BEZPEČÍ.
Všetko toto sa ti bude omnoho lepšie spracovávať v našej bezpečnej podpornej skupine materstva #matkovanie.
Prajem ti pokojné dni