"5 užitočných tipov na stanovenie hraníc (nielen) so starými rodičmi.”

So všetkým tým vzrušením okolo nového bábätka je niekedy náročné stanoviť si očakávania a hranice napríklad aj so starými rodičmi. Týchto päť užitočných a účinných tipov ti môže pomôcť. Pre tvojich rodičov je niekedy ťažké vytvoriť si s tebou nový vzťah, keď sa staneš dospelou. Niekedy sa tieto výzvy stávajú ešte častejšími, keď už máš vlastné deti.

Mať nablízku svojich rodičov alebo svokrovcov môže byť požehnaním, ale hranice sú nevyhnutné. Aj preto, aby si im zabránila v neúmyselnom pokuse prevziať "vládu". Môže byť ťažké a náročné kontrolovať, čo tvoji rodičia robia s tvojim dieťaťom a okolo neho. Miluješ ich; povedať im, aby „ustúpili“, sa môže zdať drsné. Niekedy to ani úplne nejde.

Je v poriadku určovať hranice so starými rodičmi?

Absolútne! Hranice - v každom vzťahu - sú nevyhnutné na ochranu jednej alebo oboch strán. To platí aj pre vzťah starých rodičov a rodičov. Aj keď hranice nie sú vždy dobre prijaté, sú vždy dôležité.

Zatiaľ čo existuje veľa prípadov, keď budú hranice stanovené a rešpektované, vyskytnú sa aj chvíle, keď sa hranice testujú a musia sa znovu komunikovať. To neznamená, že nie sú dôležité alebo nevhodné na nastavenie.

Tipy na stanovenie hraníc so starými rodičmi

Tu je päť užitočných tipov na stanovenie hraníc so starými rodičmi:

1. Vytvor rozvrh:

Keď si domov prinesieš svoj uzlíček radosti, je pravdepodobné, že rodinní príslušníci alebo priatelia budú netrpezlivo čakať na príležitosť privítať ho na svete.

Zatiaľ čo veľa ľudí počká, kým príde ich čas, starí rodičia niekedy potrebujú pomoc s pochopením tohto konceptu. Nemusíš nechať starých rodičov zasahovať do tvojho priestoru, ak chceš čas osamote s partnerom a novorodencom. Ako kompromis si môžeš naplánovať, kedy môžu prísť za bábätkom a kedy potrebuješ súkromie.

Dalo by sa dokonca dať ľuďom vedieť ešte pred pôrodom, kedy si želáš návštevy a ako majú vyzerať. Tým, že starým rodičom poskytneš stanovené časové okno, a presné inštrukcie môžeš nastaviť očakávania a vyhnúť sa nepríjemnostiam ( ktoré môžu trvať aj hodiny :)

2. Vysvetli, prečo niečo robíš:

S postupujúcim výskumom sa vyvíjajú nové spôsoby, ako udržať tvoje dieťa zdravé, šťastné a bezpečné. Niektorí starí rodičia si však môžu myslieť, že „nové spôsoby“ sú smiešne, alebo majú pocit, že útočia na ich rodičovstvo. Nie je to nič proti tvojim rodičom – oni urobili maximum s informáciami, ktoré mali, a ty robíš to isté. Jedného dňa môže tvoje dieťa vedieť ešte viac a urobiť zmeny, vďaka ktorým budú tvoje vnúčatá zdravšie a rastúce v ešte vačšom rešpekte a láske.

Pokojné a priame vysvetľovanie zdôvodnenia každého rozdielu ich môže demystifikovať a vytvoriť lepšie pochopenie pre zmenu. Spomeň, čomu veda verila, keď ste boli dieťa, a ako sa výskum odvtedy vyvíjal.

3. Nájdi kreatívne spôsoby, ako povedať „nie“:

„Nie“ je úplná veta, ale jej neustále hovorenie môže narušiť tvoj vzťah s rodičmi. To neznamená, že sa musíš poddať ich želaniam, keď nechceš, ale často môžeš napätie rozpustiť tým, že nájdeš rôzne spôsoby, ako ich žiadosti odmietnuť.

Použi kreatívne spôsoby na odmietanie návštev, ponúk a rád. Počnúc slovami „To znie skvele, ale...“ alebo „Vážim si tvoju ponuku...“

Medzi ďalšie spôsoby, ako povedať nie, patrí: „Dnes nemôžeme, ale inokedy by to šlo“, „Máme ďalší záväzok“, „V našom kalendári nie je miesto“, „Bábätko potrebuje chvíľu osamote s nami“ a ďalšie. Ak ťa konverzácia znervózňuje, zváž odoslanie SMS, aby si si mohla správu pred odoslaním prečítať. Zmena spôsobu, akým hovoríš nie, môže spôsobiť, že toto slovo bude pre citlivých starých rodičov menej tvrdé.

4. Buď konkrétna, keď žiadaš o pomoc:

Buď konkrétna vo svojich potrebách, keď si ochotná prijať pomoc od starých rodičov. Zadanie úlohy im môže poskytnúť niečo, na čo sa môžu sústrediť, čo je pre vás prínosom.

Starí rodičia často chcú pomôcť, ale ich verzia môže byť invazívna. Ak ich požiadaš, aby pripravili jedlo, umyli riad, podržali dieťa počas sprchovania a urobili iné úlohy, môže im to pomôcť poskytnúť im uspokojenie z toho, že pomáhajú a starajú sa o veci, ktoré chcete, aby robili.

Keď sa zotavuješ z pôrodu je ľahké cítiť, že sa veci vymykajú kontrole. Môžeš si trochu uľahčiť život tým, že nahlas komunikuješ svoje potreby a to, čo chceš, aby tvoji rodičia robili a čo nie.

5. Dôveruj svojim inštinktom:

Ako čerstvá mama dostaneš veľa rád – niektoré z nich budú v rozpore s tým, čo hovoria iní a čo sama už vieš, či cítiš.. Aj keď je fajn zostať vzdelaná a počúvať dôveryhodné zdroje, tvoje materské inštinkty sa rozbehnú.

TY svoje dieťa poznáš najlepšie a často dokážeš povedať o jeho potrebách lepšie ako jeho starí rodičia. Budeš počuť veľa vecí, ktorými by si sa „mala“ pokúsiť pomôcť svojmu bábätku, a tvoji rodičia si možno budú myslieť, že vedia, prečo tvoje dieťatko plakalo. Nedovoľ však, aby ťa nevyžiadané rady odradili od tvojich materských schopností a kompetencií. Neváhaj ich osloviť, keď potrebuješ poradiť, ale pri starostlivosti o svojho drobca si ver.

Záverečné myšlienky o vytváraní zdravých hraníc so starými rodičmi

Vzťahy starých rodičov sú výnimočné a keď máte s rodičmi pozitívny vzťah, vaše dieťa z toho môže ťažiť. Stanovenie hraníc včas pomáha zachovať tvoje duševné zdravie a zároveň udržiavať silné vzťahy s rodičmi, partnerom a dieťaťom.

A teraz, na záver, odporúčam ti môj pripravovaný webinár o hraniciach, ktorý bude mať aj videozáznam. Tento webinár ti poskytne ďalšie užitočné tipy a návody na to, ako úspešne stanoviť a udržiavať hranice so starými rodičmi (a nielen s nimi) a vytvoriť zdravý a vyvážený vzťah v rodine.

Nezmeškaj túto príležitosť získať cenné informácie a podporu na tvojej rodičovskej ceste.

Termín Live webináru je:

25.10.2023 od 10:00 do 11:30 cez zoom

*Deti ako vždy môžeš mať počas live pri sebe.

Previous
Previous

"Čo sa deje s telom a dušou matky po ukončení dojčenia? Čo môžete očakávať. “

Next
Next

"Ako podporiť ženu počas šestonedelia: Tipy pre partnerov a rodinných príslušníkov”