Štýlové a pohodlné: 6 tipov na oblečenie do pôrodnice, v ktorom sa budeš cítiť skvele.

Balenie do pôrodnice. To je jedna veľká téma. Na nete môžeš nájsť tisíc rôznych zoznamov s odkazom na konkrétne produkty. Tie zoznamy pre teba môžu byť ako veľmi nápomocné, tak aj zbytočné či stresujúce. Môj odkaz pre teba znie: Či si prvorodička, alebo treťorodička, počúvni seba a vezmi si do pôrodnice presne to, čo si vieš predstaviť, že sama využiješ. A pokojne to môže byť difuzér s obľúbenou vôňou. 

S bábätkom si v pôrodnici “užiješ” približne 4 dni (72 hodín). A ak si niečo doma zabudneš, nezúfaj a popros kohokoľvek, aby ti chýbajúcu vec priniesol. Či ide o minerálku, alebo bezdrôtové slúchadlá. 

Alfou-omegou je podľa mňa zbaliť si do pôrodnice pohodlné oblečko. Ak sa dobre cítiš vo “fensy-šmensy” košieľkach, ber ich. Ak dbáš na kvalitu materiálov a na jednoduchý a funkčný dizajn, môžeš sa inšpirovať aj mojím výberom. Ktorý som zostavila na základe vlastnej skúsenosti a s dôrazom práve na kvalitu. 

Buď v pôrodnici ako v bavlnke – doslova (nočné košele z kvalitných materiálov) 


Vedela si, že zoznam vecí do pôrodnice nájdeš aj na stránkach pôrodnice, ktorú si si vybrala? Všeobecne sa odporúča vziať si 2 nočné košele. No ja by som ti odporučila vziať si ešte jednu až dve navyše, a to najmä v teplejších mesiacoch. Ak sa v jednej rozhodneš rodiť, tú si rovno po pôrode prezleč. A jedna košeľa je, ak prihliadneme na hormóny spojené s pôrodom a po pôrode – a že to potenie je fakt silné, žiaľ, málo.  

Čo by som ti rada odporučila, dbaj na výber materiálov. Úplne naj je 100 % bavlna, prípadne biobavlna s certifikátmi GOTS alebo OEKO-TEX® STANDARD 100.

Kvalitné materiály zabezpečia skvelú priedušnosť, pohodlie a sú cenné aj pri kontakte teba a bábätka, najmä pre ich zdravotnú bezchybnosť bez chemikálií. 

Možno ťa to prekvapí, no na výber máš veľké množstvo strihov na dojčenie. Či zvolíš klasiku s gombíkmi vpredu (alebo tu), zavinovaciu košeľu, alebo na dojčenie budeš využívať bočné otvory, prípadne ti je sympatický variant s “vsadkou” (alebo tu), je už len na tebe a na tvojich preferenciách. 

Určite sa ti, najmä v chladnejších mesiacoch, prípadne počas návštev, bude hodiť aj župan. 

Podprsenka nie je úplný “must have” do pôrodnice, no ak ti je v nej pohodlne, ber ju  
Začiatky dojčenia sú veľmi individuálne. Kým jednej matke sa mlieko spustí takmer okamžite, druhá sa s dojčením trápi pokojne aj mesiace (len pripomeniem, že to určite nie je tvoje zlyhanie, ak prejdeš na kŕmenie dieťaťa umelým mliekom, alebo ak sa ti z akýchkoľvek dôvodov dojčenie nepodarí spustiť alebo ti nevyhovuje).  

Na trhu nájdeš nespočetné množstvo materských podprseniek. Do pôrodnice ich vyslovene nepotrebuješ, no ak sa cítiš v podprsenke pohodlne, nevidím dôvod ju nepribaliť. Odporúčala by som rovnako dbať na kvalitu materiálov s dôrazom na priedušnosť. Môžeš zvoliť čo najpohodlnejší strih, ktorý ťa nebude nikde ťahať či omínať, prípadne bezšvovú podprsenku. Ak nevidíš zmysel v kupovaní dojčenskej podprsenky, pokojne využi možnosť kúpy športovej. Poslúži ti aj po skončení dojčenia.  

Ide to aj ekologicky 


Čo v pôrodnici môže kladne prispieť k tvojmu celkovému pohodliu, sú sieťované nohavičky, do ktorých si vložíš popôrodnú vložku. A ak sa poriadne rozhliadneš, možno sa ti zapáči aj ekologická stránka znovupoužiteľných sieťovaných nohavičiek (tu alebo tu). Prípadne môžeš využiť menštruačné nohavičky, alebo klasické bavlnené s vyšším pásom. 

Mnohé naše mamy za ich čias nohavičky nepoužívali. Popôrodné vložky si vkladali medzi nohy “naostro” – čiže si vložku umiestnili na voľno medzi stehná. A niektoré ženy tento štýl preferujú dodnes. Avšak ženy so širšími bedrami a chudšími stehnami si tento štýl, žiaľ, nemôžu dovoliť. Tento spôsob ťa síce trošku obmedzí v pohybe, no takto sa ti najlepšie “vetrajú” popôrodné poranenia. 

Ak sa ti laktácia naplno spustí už v pôrodnici, tiež môžeš (ale nemusíš) využiť ekologické znovuprateľné vložky do podprsenky. A ak ich nepoužiješ v pôrodnici, isto sa ti zídu doma, pokým sa tvorba a tok mlieka postupne upravia.  

Veľkým pomocníkom do pôrodnice je rebozo šatka. Môžeš ju využiť už počas tehotenstva, pri pôrode a taktiež v 600-nedelí už v pôrodnici namiesto nepríjemného sťahovacieho pásu (ktorý, mimochodom, nie je vôbec nutné používať). Rebozo šatka je multifunkčná a využiješ ju v každom období svojho života. Pomocou rôznych techník si šatku môžeš uviazať na bruško, čím spevníš panvové dno a pomôžeš procesu sťahovania maternice. A ver, že dobrá kondícia tvojho panvového dna bude mať pozitívny účinok aj na tvoju psychiku. Ak sa zaujímaš o panvové dno, pozri si ponuku webinára. 

Ak by si sa chcela naučiť techniky viazania, oslov dulu, ktorá ti s tým rada pomôže. Pokojne aj mňa. Ak rebozo šatku ešte nevlastníš a chcela by si, na tomto linku máš po zadaní kódu “600nedelie” 10 % zľavu (kód napíš do poznámky k objednávke a následne ti príde faktúra, v ktorej bude cena upravená po zľave). 

Viazanie šatky má tiež pozitívny účinok pri sťahovaní maternice. Je ako objatie, ktoré v období po pôrode potrebuješ na každom kroku. Ale pozor, ak si rodila sekciou, rebozo šatka sa neodporúča viazať cez jazvu.  

foto použitá z eshopu Tender november

Ide sa domov. Ale v čom? 

Tvoje telo bude po pôrode potrebovať voľnosť v oblečení. Prosím, v týchto chvíľach nemysli na to, že nezapneš gombík na rifliach a radšej si na odchod z pôrodnice a počas 600-nedelia (kedy sa aj postpartum bruško postupne sťahuje späť) zvoľ pohodlné a voľné oblečenie, v ktorom sa budeš cítiť príjemne. Môžeš si vybrať oblečenie vhodné na dojčenie – výber je naozaj nielen funkčný, ale aj kvalitný a štýlový. K tomu už len pohodlné legíny s vysokým pásom a môžeš ísť domov. 

Skvelé vlastnosti má ľan a taktiež mušelín. Kúskami z týchto materiálov určite neurobíš krok vedľa. Si proste bohyňa za to, čo si dokázala, a tak by si sa mala cítiť aj vo svojom oblečení. Ja ti to veľmi prajem. 

Štandardy 


Vyššie v článku som spomínala štandardy a certifikáty textilných materiálov. Ak si sa s nimi ešte nestretla, v skratke ti ich ozrejmím. 

Oblečenie označené stupňom “bio” alebo “organický” musí obsahovať minimálne 95 % organických vláken.” Z biobavlny sa napríklad vyrába oblečenie s certifikátom GOTS. No rovnako výborné je aj oblečenie zo 100 % bavlny. 

GOTS 

Alebo Global Organic Textile Standard. Rovná sa najprísnejšia svetová certifikácia textílií. Oblečenie vyrobené z materiálov s týmto označením je skrátka garanciou kvality na všetkých frontoch. Po prvé – pestovatelia plodín sa riadia princípmi ekologického poľnohospodárstva bez chemikálií. Po druhé – pracovníkom boli zabezpečené férové pracovné podmienky a mzda bez zneužitia práce detí. A po tretie – pri výrobe netrpelo žiadne zviera. 

Oblečenie s označením GOTS “vyrobený z organických materiálov” musí obsahovať minimálne 70% organických vláken. Ostatné prímesi sú z neorganických, recyklovaných či syntetických zdrojov. 

OEKO-TEX® STANDARD 100 

Pri výrobe textílii s týmto označením neboli použité žiadne chemické látky. Okrem textílií podliehajú tomuto štandardu aj doplnky ako gombíky, nite či zipsy. Čo aj ja považujem za veľmi podstatné, najprísnejšie kritéria pre zdravotnú neškodnosť musí spĺňať najmä materské, detské a dojčenské oblečenie. 

Verím, že budeš mať šťastnú ruku pri výbere oblečenia do pôrodnice či pri odchode z nej a vedz, že už teraz som s tebou. A nezabudni si tiež užiť naplno bonding so svojím dieťaťom koža na kožu. Držím ti palce. A keby si ma potrebovala, som tu pre teba. 

Previous
Previous

"Urobte prvú návštevu novorodenca nezabudnuteľnou: Darček pre čerstvú matku je rovnako dôležitý!"  

Next
Next

Zlepšenie materstva: 6 vecí, ktoré by sme mali v našej spoločnosti znormalizovať.